MATHEMATICA - حرکت پرتابه

برای بررسی حرکت یک پرتابه بدون مقاومت هوا ابتدا باید توابعی از زمان برای حرکت در راستاهای عمودی و افقی در نظر بگیرید که با آنها آشنا هستید .

Y[t_]=1/2 g t^2 +Voy t +Yo

X[t_]=Vox t+Xo

به نحوه ی تعریف توابع دقت کنید . برنامه رو که دانلود کردید حتماً به فاصله گذاری ها توجه کنید ، برای این کار مثلاً می خاید بدونید بین Voy و t فاصله هست یا نه ، کلیک موس رو بعد از Voy بگیرید تا برسه به t ، میبینید که فاصله بصورت یک خط نمایش داده میشه.

توجه کنید Voy یا Vox که بدون فاصله از هم نوشته شده اند ،کاراکترهای جدا از هم نیستند ،‌ بلکه اولی فقط نمایانگر سرعت اولیه در راستای y و دومی بیانگر سرعت اولیه در راستای x است. پس در فاصله گذاری ها خیلی دقت کنید .

برای تعین شرایط اولیه مثل سرعتهای اولیه در راستاهای x و y یا مقدار شتاب گرانش ، این مقادیر رو در بسته ای با نامی داخواه تعریف میکنیم.

برای کشیدن شکل این حرکت شما از دستور Plot نمیتونید استفاده کنید چون شما با تابعی پارامتری سروکار دارید ، اگه تابع ، تابعی از y برحسب x بود میتونستید که این حتماً در آینده بررسی میشه.

دستور Evaluate  همونطور که میدونید برای محاسبه کردن بکار میره ، علامت / . هم برای اینکه عبارت رو با توجه به مقادیر ثابت که قبلاً تعریف کرده بودیم محاسبه کنه.  

 

/ 0 نظر / 42 بازدید