برخورد الاستیک – Mathematica

این برنامه از خودم نیست و فقط براتون توضیحش میدم ، در برخورد الاستیک ما 2 مطلب رو باید در نظر داشته باشیم ، بقای انرژی و بقای تکانه . با استفاده از این دو معادلات میتونیم سرعت بعد از برخورد 2 جسم به همو محاسبه کنیم . همونطور که تو برنامه میبینید اول معادله و مقادیر ثابت عددی تعریف شدن و چون این معادلات دیفرانسیلی نیستن از Solve برای حلشون استفاده شده ، حل همزمان این معادلات دو جواب داره که یکی از اونها جواب بدیهی هستش و بدرد ما نمیخوره برای همین از [[2]] برای ارائه جواب مطلوب استفاده میکنیم که من این رو به دو صورت برای آشنایی بیشتر نوشتم براتون . بعد از اون تابع‌هایی برای موقعیت جسم ها قبل و بعد از برخورد نوشتیم (‌ فرض کنید برخورد در موقعیت مکانی و زمانی (0و0) اتفاق می افته ) . به تریقه‌ی تعریف این توابع دقت کنید ، برای قبل از برخورد (t<0) و بعد از برخورد (t>0) از شرط گزاری استفاده کردیم اما ببینید یکی از این توابع چه جوری شرط گزاری شده  ، منظورم اینهاست :

coord1[t_]:={vi1t,t}/.val/;t£0

coord2[t_/;t£0]:={vi2t,t}/.val

این دو صورت شرط گزاری هیچ تفاوتی باهم ندارن و هر دو رو آوردم که با هر دو صورت آشنا بشین ، فقط توجه کنید که در حالت اول که شرط آخر اومده ، عبارت شرطی ( در اینجا /;t£0 ) حتماَ باید آخرین جمله باشه یعنی نمیشه اونو قبل از /.val بارید و همیشه باید آخر بیاد.

بعد از اون توابعی به صورت مجزا برای رسم شکل هر جسم تعریف شدن ودر آخر هم از Animate استفاده شده که این دستور تو متمتیکا 5 کار نمیکنه. چیز خاصی تو این توابع آخری نمیبینم برای توضیح دادن ، پس اگه مشکلی داشتید اطلاع بدید

 

 

/ 0 نظر / 84 بازدید