ادامه‌ی مطلب

من هم مثل بیشتر شما فکر میکردم که گلوله از بالای جسم (هدف) عبور میکنه اما حقیقت اینه که گلوله دقیقاً به هدف برخورد میکنه تازه اونم با هر سرعت اولیه ای که گلوله داشته باشه و فرقی نمیکنه کم باشه یا زیاد اما توجه دارید که به یه مقدار حداقلی باشه که گلوله رو بتونه تا قبل از اینکه جسم (هدف) به زمین بوخوره ، بهش برخورد کنه .

ببینید اگه شتاب گرانش وجود نداشت جسم سقوط نمیکرد و گلوله هم به حرکت مستقیم‌الخط خودش تا رسیدن به هدف ادامه میداد ، اما حالا که گرانش وجود داره این دوجسم(هدف و گلوله) با آهنگ یکسان به سمت زمین شتاب میگیرند . همونطور که گفتم این برخورد به سرعت اولیه ی گلوله بستگی نداره ، تنها تأثیری که این سرعت اولیه میزاره تو ارتفاع برخورده ، یعنی هرچی این سرعت بیشتر باشه گلوله زودتر به هدف برخورد میکنه و ارتفاع این برخورد هم بیشتره .

خب بیاید بریم اینو با متمتیکای عزیز بررسی کنیم که ببینیم هالیدی راس میگه یا نه!

معادلات حرکت برای این دو جسم (هدف و گلوله) اول برنامه تعریف شدن به صورتی که yp و xpمربوط به معادلات حرکت گلوله و yF و xF مربوط به معادلات هدف در حال سقوط هستند . تتا صفر زاویه ی لوله ی تفنگ هنگام شلیک و V0 هم سرعت اولیه ی گلوله هست ، X0 و Y0 هم موقعیت اولیه ی هدف تا قبل از سقوط هست . همونطور که میبینید موقعیت اولیه ی هدف رو روی امتداد زاویه ی لوله ی تفنگ گرفتم و یا بلعکس زاویه ی لوله ی تفنگ رو در امتدادی که از موقعیت اولیه ی هدف بگزره در نظر گرفتم (چرا؟) .

برای اینکه ترسیمات ما فقط تا نقطه ی برخورد رسم بشن من یه زمان برخورد به نام tcol تعریف کردم که از برابر قرار دادن xهای هر دو دسته معادله منجر شده ، اگه yها رم باهم مساوی قرار بدیدم همین نتیجه بدست میاد . ادامه ی برنامه چیز خاصی برای توضیح دادن نداره و امیدوارم توش به مشکل برنخورین اما اگه خوردین کافیه اطلاع بدین تا براتون موشکافی و تشریحش کنم .

پس نتیجه ی اخلاقی از این مسئله :

همیشه تلاشت رو برای یه کم بالاتر از هدفت معطوف کن تا مطمئن بشی که حتماً به هدفت میرسی

             

                                             کامرانیوسنیشخند

این برنامه رو هم که در همین رابطه ست ببینید

دانلود برنامه‌ی مخصوص متمتیکا ۶

دانلود برنامه‌ی مخصوص متمتیکا ۵

این برنامه برای خودم نیست اما چون بصورت خیلی خلاقانه ای نوشته شده ، براتون یه توضیحی راجب برنامه نویسیش میدم .

توی برنامه ای که خودم نوشتم ، من یه سرعت اولیه برای گلوله انتخاب کردم و با استفاده از سینوس و کسینوس زاویه‌ی شلیک سرعت رو در راستای عمودی و افقی تو معادله بکار بردم ، اما تو این برنامه سرعت در هر کدوم از این 2 راستا بصورت مجزا تعریف میشه . همچنین تو این برنامه برخلاف برنامه‌ی من معادلات رو یک دفه تعریف نکرده و بصورت خیلی جالبی ابتدا فقط معادلات شتاب رو در هر راستا تعریف کرده و سپس با دادن شرایط اولیه‌ی مناسب (سرعتها و مکانهای اولیه) و درآمیختن این معادلات باهم و حل اونها ، معادله‌ی حرکت رو بدست میاره و باقی ماجرا که شبیه به چیزی هست که من براتون نوشته بودم .

 

/ 0 نظر / 43 بازدید